poniedziałek, 28 marca 2011

Wiosenne kwiaty cebulkowe w ogrodzie

Kwiaty cebulowe są niezwykłe. Wśród nich wyróżniamy te kwitnące wiosną, oraz odmiany letnie. Najwcześniejsze odmiany kwitną nawet w lutym, a już wczesną wiosną, czyli w marcu i kwietniu, możemy cieszyć się bogactwem gatunków kwitnących roślin. Takie kwiaty cebulowe sadzimy na początku okresu jesiennego: we wrześniu oraz październiku. Wykopywanie cebul odbywa się natomiast wczesnym latem. Które gatunki kwiatów cebulowych to kwiaty wiosenne? Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.




fot. http://brhminus.blogspot.com/
Hiacynt, to nie tylko piękny, ale także zachwycający aromatem kwiat. Jego odmiany przybierają kolor żółty, biały, różowy, czy nawet niebieski. Kwiaty są niezwykle dekoracyjne. Cebule hiacynta sadzimy jesienią. Zimą miejsca zasadzenia najlepiej jest zabezpieczyć przez zbytnim spadkiem temperatur, za pomocą ściółki. Już w kwietniu i maju ujrzymy piękne kwiaty, które przekwitną na początku lata. Wtedy to należy wykopać, oczyścić i wysuszyć cebule. Hiacynt wymaga żyznej oraz wilgotnej gleby oraz dość słonecznego stanowiska. Bardzo ważne jest też to, by zadbać o obojętny lub zasadowy odczyn gleby. 


                              
fot. http://brhminus.blogspot.com/






Nieco później, bo w czerwcu, a nawet lipcu zakwitnie nam irys holenderski. Jest to również odmiana przeznaczona do nasadzeń jesiennych. Cebule sadzimy na głębokość około 8 cm i zachowujemy około ośmiocentymetrowy odstęp. Nasze cebulki także musimy zabezpieczyć na zimę. Irys holenderski nie potrzebuje wielkiej ilości słońca, wręcz przeciwnie, preferuje stanowisko bardziej zacienione. By nasze irysy się dobrze rozwijały, potrzebują żyznej gleby i sporo wilgoci, szczególnie w okresie wegetacyjnym. 
fot. http://brhminus.blogspot.com/



Wiosenna odmiana krokusa, zakwitnie nam już w marcu i zachwyci nas żółtą oraz fioletową barwą. Jeżeli cebule posadzimy do żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby, możemy się spodziewać, że krokus będzie kwitł aż do lata. Potrzebuje on także sporo słońca oraz wilgoci. Cebule wykopujemy z ogrodu w czerwcu, oczyszczamy i przechowujemy aż do następnego roku w temperaturze pokojowej.



 









Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o tulipanach. To chyba najbardziej popularne kwiaty cebulowe. Mamy naprawdę ogromny wybór, jeżeli chodzi o odmiany oraz kolorystykę i kształt kwiatów. Te wiosenne zakwitną już w marcu, ale istnieją też odmiany roztaczające swoje piękno w kwietniu i maju. Tulipany sadzimy w słonecznym miejscu, tam gdzie gleba jest wystarczająco bogata w próchnicę.


Kwiaty cebulowe, to urokliwe oznaki wiosny. Warto zaplanować posadzenie ich w swoim ogrodzie, a przywitają nas już w pierwszych ciepłych miesiącach. 



Autor Marta Niegierewicz


poniedziałek, 21 marca 2011

- wygrana, play- off, Frazjer, Milicic ,Reese, Asseco Prokom Gdynia. AZS-Siarka, Gibaszek, 


Awans AZS-u po wygranej z Siarką Tarnobrzeg!










AZS Koszalin bez większych problemów pokonała w niedzielę Siarkę Tarnobrzeg 111:88. Następnym rywalem AZS-u będzie Asseco Prokom Gdynia.


Dzięki tej wygranej awansowali na ósme miejsce. W ostatniej kolejce będą walczyli o szóste miejsce przed play-off. Wcześniej, w środę, czeka ich zaległy mecz z Asseco Prokomem w Gdyni.



azs koszalin - siarka tarnobrzeg galeria zdj ec

Przed mSiarką Teczem z praktycznie już zdegradowaną Siarką obawiać się można było o to, czy akademicy zdołają się zmobilizować i potraktują słabego rywala poważnie. Pierwsza kwarta pokazała, że chociaż zawodnicy AZS nie mają w sobie takiej motywacji jak w derbowym meczu z Kotwicą, to jednak nie zamierzają odpuścić rywalowi.

Na początku dwa razy z dystansu trafił Frazier (w całym meczu 6/15 za 3 pkt). Goście za sprawą Truscotta doprowadzili do remisu po 6, ale po dwóch kolejnych minutach AZS miał 5 oczek przewagi. W tej części meczu Siarka Tarnobrzeg złapała kontakt jeszcze w 6. min, gdy trójkę trafił Pringle (14:12).
Winsome Frazier z AZS-u Koszalin - przebieg kariery



W końcówce kwarty AZS błyskawicznie odjechał na 10 pkt, głównie dzięki kontrom Arabasa i rzutom z dystansu (Reynolds, Frazier). Drugą kwartę serią trzypunktowych rzutów rozpoczęli tarnobrzeżanie (Baszczynski, Wall) i przy dość biernej postawie akademików w 16. min zbliżyli się niebezpiecznie blisko na 2 pkt (37:35).

Dwie trójki grającego w pierwszej połowie na stuprocentowej skuteczności Milicicia (12 pkt, 7 asyst) wyjaśniły sytuację. Po nim z dystansu poprawił po raz czwarty w meczu Frazier. Przytomnie pod koszem zachowywał się również dawno nie oglądany na parkiecie Bartosz. W 19. min AZS miał 11 pkt przewagi i taką różnicę utrzymał do dużej przerwy.

Igor Milić z AZS Koszalin- galeria zdjęć

Odjazd akademików rozpoczął się po zmianie stron. Kolejne rzuty z dystansu Fraziera i Reese zupełnie zniechęciły rywali. Już w 24. min AZS miał 19 pkt więcej od Siarki, a w 27. nawet 21 po akcji najskuteczniejszego w niedzielę Reynoldsa.

Na początku 4. kwarty Na 88:64 podwyższył Reese i od tego momentu trener Mariusz Karol - mając w perspektywie środowy mecz w Gdyni - bez większego ryzyka mógł pozwolić sobie na ogrywanie rezerwowych. Na parkiecie pojawili się ponownie Bartosz oraz Bieg i Gibaszek. Na 20 s przed końcem meczu ten ostatni zdobył swoje pierwsze punkty w lidze, za co otrzymał gorącą owację od kibiców, większą nawet niż 3. min wcześniej autor setnych punktów Śnieg.
AZS- Siarka 111:88

poniedziałek, 14 marca 2011

Ebooki sposobem na zwiększenie czytelnictwa w Polsce?











Na  początku ebooki traktowane były jedynie jako forma gratisu, darmowego dodatku, czy prezentu. Z czasem stawały się coraz bardziej popularne i pożądane. Teraz liczba regularnych użytkowników korzystających z ebooków sięga tysiące osób. Czy będą sposobem na zwiększenie czytelnictwa na świecie (w Polsce)? 

"Nie upatrywałabym w e-książce sposobu na szybkie podniesienie niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce. Internet przyspiesza nasze życie, więc książka w internecie chyba też nie sprawi, że znajdziemy kilka godzin na spokojną lekturę" – uważa Katarzyna Materska, pracownik Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego i wicedyrektor Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego.

Ja podkreśliła profesor Materska, książka papierowa prawdopodobnie nie ma wielkiego znaczenia dla młodych ludzi, którzy dorośli lub dorastają w czasie nieograniczonego dostępu do internetu.
"Młodzi użytkownicy bardzo pobieżnie podchodzą do lektury, czytają najczęściej bardzo krótkie teksty" - powiedziała Materska, która obawia się, że elektroniczna książka niekoniecznie sprzyja pogłębionej lekturze. E-książka "niewątpliwie jednak jest w tej chwili bardzo atrakcyjna i wzbudza ogromne zainteresowanie" - przyznała profesor.

Aby nowy trend wykorzystać w popularyzacji czytelnictwa, Materska proponuje, aby e-booki promowali nie tylko ich wydawcy i dystrybutorzy sprzętu, lecz przede wszystkim instytucje kultury takie jak biblioteki. Według niej, potrzebne jest "promowanie nowego stylu czytania i sposobu obcowania z literaturą".





40 lat  e-booków

W minionym tygodniu w ramach Międzynarodowego Dnia Książki Elektronicznej zwolennicy e-booków świętowali ich 40. urodziny.
Obchodzone od ośmiu lat święto e-książki organizuje w świecie wirtualnym kanadyjska powieściopisarka Rita Toews. Udział w nim w dniach 6-12 marca wzięły setki tysięcy osób: autorzy książek elektronicznych, producenci urządzeń służących do ich czytania, e-księgarnie i e-biblioteki, a przede wszystkim użytkownicy e-booków.


Polskich internautów w ubiegłym tygodniu do sięgania po elektroniczną lekturę zachęcali prawie wszyscy dystrybutorzy e-booków - poinformował Piotr Kowalczyk, miłośnik literatury, obserwator rynku e-booków i autor infografiki promującej na polskich stronach tydzień z e-książką. Kowalczyk twierdzi, że nie można powstrzymać przenoszenia się czytelników do internetu, dlatego w ślad za nimi należy przenieść książki do świata cyfrowego.




 Ponad 100 tys. użytkowników e-booków w Polsce

Choć nie prowadzi się w Polsce statystyk czytelnictwa e-książek, na podstawie liczby osób zarejestrowanych w sieci jako użytkownicy urządzeń służących do e-czytania, Kowalczyk szacuje, że obecnie w Polsce z e-booków regularnie korzysta około 100 tys. osób. Według niego, jest to co prawda liczba niewielka w porównaniu z rynkiem zagranicznym, ale może ona dynamicznie wzrosnąć w najbliższych latach.
 
"W Polsce e-książkę czyta się komfortowo dopiero od 2009 roku" - podkreślił Kowalczyk. Wtedy pojawił się format epub., który znacznie poprawił jakość tekstu, wyświetlanego wcześniej za pomocą formatów doc. lub pdf.

 
Elektroniczną książkę można czytać na tablecie, smartfonie, e-czytniku, telefonie komórkowym i – najmniej wygodnie – na komputerze. Książki w formie pliku sprzedaje kilkanaście polskich e-księgarni i niektóre wydawnictwa. Ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Za darmo można czytać pozycje klasyczne, do których wygasły prawa autorskie, oraz dystrybuowane samodzielnie przez autorów. Najbardziej znanym obecnie na świecie archiwum darmowych książek jest realizowany od 1971 roku Projekt Gutenberg. Dużym zainteresowaniem cieszy się również katalog Feedbooks, w którym znajduje się dział książek polskojęzycznych.


Biblioteka internetowa rozwiązaniem problemu dostępu do książek
 
Rozwiązaniem problemu dostępu do książek, które do przeczytania zalecili studentom lub uczniom dydaktycy, jest biblioteka internetowa "Wolne lektury". Dzięki niej lekturę można nie tylko za darmo przeczytać, ale również wysłuchać ją w wersji audio.

Za pierwszą polską e-książkę uważa się "Dom dzienny, dom nocny" Olgi Tokarczuk, która w internecie ukazała się w 2000 roku.

Magdalena Cedro (PAP)

poniedziałek, 7 marca 2011

tekst nr 1

1. Szczecińscy policjanci w ramach akcji  "Wademecum Seniora"
2. Policjanci dla bezpieczeństwa szczecińskich seniorów 
3. Szczecin: Seniorze poruszaj się bezpiecznie!



100 ekologicznych, odblaskowych  toreb na zakupy trafiło do szczecińskich seniorów.
Dzisiaj policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w ramach akcji ,, Wademekum Seniora ”odwiedzili szczecińskich seniorów w Polskim Związku Niewidomych przy ulicy Piłsudskiego.
Kom. Katarzyna Legan przypomniała seniorom zasady bezpieczeństwa osobistego oraz omówiła ostatnie przypadki oszukania osób starszych metodą tzw. wnuczka. W trakcie dyskusji okazało się, że czterech  seniorów z dysfunkcją wzroku otrzymywało telefony z ,, prośbą wnuczka o pieniądze ” ale dzięki wcześniejszym spotkaniom w ramach akcji ,, Wademekum Seniora ” nie dali się oszukać.
Asp. sztab. Zenon Butkowski omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz wręczył wszystkim ekologiczne torby na zakupy w ramach akcji „Widocznie-Ekologicznie".
Ekologiczne i odblaskowe torby policjanci ruchu drogowego wręczali również osobom pieszym w trakcie codziennej służby.
Do szczecińskich seniorów trafiło 100 ekologicznych toreb.



                                                                          Asp. sztab. Zenon Butkowski